شاخص قدرت نسبی RSI

مقدمه

ولیز ویلدر[1] شاخص قدرت نسبی[2] را به عنوان نوعی نوسانگر تکانه ای توسعه داد تا سرعت و تغییر حرکات قیمت را اندازه گیری کند. RSI بین صفر تا صد نوسان می کند. به طور سنتی و مطابق نظرات ویلدر وقتی RSI بالای 70 باشد، خرید هیجانی[3] تلقی می شود و وقتی پایین تر از 30 باشد فروش هیجانی[4] نامیده می شود. علاوه بر آن با رصد کردن واگرایی ها، نوسان های ناموفق و تقاطع خط مرکز می توان علائمی از منحنی بدست آورد. از RSI برای تعیین روند کلی هم استفاده می شود.

RSI شاخص تکانه ای بسیار محبوب میان تکنیکالیست ها است و در بسیاری از مقاله ها، محاسبه ها و کتاب ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. بویژه در کتاب "تحلیل تکنیکال برای حرفه های بازار[5]" کانستنس براون[6] مفاهیم بازار خیزان و بازار افتان را بر پایه RSI بررسی می کند. اندرو کدول، کسی که تاثیر زیادی در آموخته های براون داشت، بازگشت های مثبت و منفی RSI را اولین بار معرفی کرد. علاوه بر آن کدول اولین بار مفاهیم واگرایی را روشن کرد.

ویلدر RSI را در کتاب "مفاهیم جدید در سیستم معامله بر مبنای تکنیکال"[7] در سال 1978 توضیح می دهد. این کتاب مفاهیم دیگری مانند SAR سهموی، دامنه متوسط واقعی[8] و مفهوم حرکات جهتدار(ADX) نیز معرفی کرد. علی رغم این که شاخص های ویلدر پیش از عرصه کامپیوتر معرفی شده اند ولی به مرور زمان آزمایش شده و جواب پس داده اند.

نظرات   

 
+1 #3 اکرم 1393-02-07 23:48
سلام سپاسگزارم ازمطالب خوبتون.
بازگو کردن
 
 
0 #2 naseri 1393-01-25 12:39
سلام و تشکر فراوان از شما دوست عزیز بابت این مطالب خوب و ارزنده تشکر ماراجویاباشید.و درآخر خواهش که اگر مقدورباشداز دیگر اندیکاتورهای مهم مطلبی بگذارید
-----
از اظهار لطف شما تشکر می کنم. ان شالله همین طور که فرمودید مطالبی از سایر اندیکاتورها نیز قرار خواهم داد.
بازگو کردن
 
 
+4 #1 مهدی 1392-06-28 00:02
ممنون از وقت و زحمتی که میکشید
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

از پیام گذاری دوستان تشکر می کنم. لطفا با پیروی از اخلاق حرفه ای از بکاربردن الفاظ توهین آمیز اجتناب کنید تا مجبور به حذف پیام نشوم.


کد امنیتی
تازه کردن

اطلاعات اضافی